Ako správne ochladiť psa

03.09.2016 00:00

Okrem toho, že v horúcich letných dňoch psa venčíme najlepšie skoro ráno a večer, keď už je vonku ako-tak znesiteľne a zem už nie je rozpálená, samozrejme psa nenechávame nikdy v zavretom aute a určite ho nenechávame behať po asfalte popri bicykli, mali by sme si povedať, ako správne psa môžeme ochladiť.

Na sociálnych sieťach často vídať obrázky s komentármi, ako ľudia psovi na chrbát prehodia studený mokrý uterák, čím mu ale vlastne urobia „medvediu službu“.

Pes potrebuje efektívne vydávať teplo. Ak skolabuje, nie je schopný to robiť dýchacími cestami. Rovnako je to u človeka. Ak nám je teplo, máme porozťahované cievy, ktoré fungujú ako radiátorové trubky. Teplo odchádza cez ne a kožou von. Pes sa nepotí, ale teplo z neho sála. Ak skolabovaného psa prudko schladíme studeným mokrým uterákom, reflexne sa cievy stiahnu a psovi zoberieme poslednú možnosť, ktorú má na výdaj tepla. Dostane sa do šoku. A to je konečná.

Ak ho chceme ochladiť, tak vlažným uterákom po čo najväčšej ploche tela. Hlava, či slabiny nestačia. Len tak cievy horúčavu odovzdajú. Okrem celej plochy kože sa pes chladí najmä dychom. Preto skvelý spôsob, ako schladiť psa je nechať ho dýchať studený vzduch. Ak je pes naozaj veľmi prehriaty, doveďte psa k mrazáku, postavte ho nachvíľu pred jeho otvorené dvierka a nechajte ho dýchať studený vzduch. Alebo aspoň vzduch z chladničky. Tým sa chladný vzduch dostane psovi do pľúc a jeho telo sa ochladzuje zo stredu pomocou chladnejšej krvi, ktorá prúdi z pľúc a srdca smerom von z tela.

Ďalšou efektívnou možnosťou je sprchovanie psa vlažnou vodou – nikdy nie studenou. Sprchujeme najmä labky, predhrudie a brucho psa (maximálne do polovice výšky hrudníka, teda chrbát a boky sa snažíme vynechať). Psa nikdy nehádžeme do studenej vody (jazera alebo rieky). Studená voda by rozhorúčenému zvieraťu spôsobila šok. Vhodné sú tiež chladiace podložky, alebo aspoň umožniť psovi, aby mohol ležať na studenej dlažbe (napr. v kúpeľni či kuchyni).

Nezabudnite tiež, že:

  •  v horúcich dňoch dbáme na to, aby mal pes v miske vždy dostatok vody (nie ľadovej)
  •  na klimatizáciu v aute je pes rovnako citlivý ako my ľudia
  •  po pravidelnej vakcinácii psa sa minimálne na 1 deň snažíme slnku určite vyhnúť
  •  najlepší spôsob, ako sa vyhnúť problémom so zdravím psa a utrácaniu peňazí
     u veterinára je vždy PREVENCIA
    Ako ochladit psa

  • Copyright: Mária Kováčová, 8/2015