O plemenách

Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupinyktorý pochádza z Walesu vo Veľkej Británii. Poznáme dve plemená Welsh Corgi: Pembroke a Cardigan. Corgi sú zdraví psi, dožívajúci sa veku až vyše pätnásť rokov. Snáď najznámejšie Corgi sú psi plemena Pembroke vo vlastníctve britskej kráľovnej Alžbety II.

Krajina pôvodu:        Wales, Veľká Británia

Použitie:                   pastiersky a sprievodný pes

Klasifikácia FCI:       1. skupina – ovčiarske a pastierske psy s výnimkou švajčiarskych

                                 1. sekcia – ovčiarske psy, bez skúšky

Č. štandardu FCI:     38 (Cardigan) a 39 (Pembroke)

História Welsh Corgi Pembroke na Slovensku sa začala písať v roku 1981 príchodom sučky Int.Ch. Blackberry Levada (Colwyn Gwyndion x Ypsilone Moravia Mefistoteles) z chovu MVDr.Květoslavy Mahelkovej z Brna. Táto sučka dala základ chovateľskej stanici „Z (Old) Pembroku“. Druhý corgi na Slovensku bol Brony ze Šmerkova dvora (Colwyn Gwyndion x Arive Levada) u pána Jána Lesáka, ktorý bol nielen úspešný na výstavách, kde získal 5 x CACIB, ale aj v chove, pretože sa stal otcom v 3 vrhoch. Neskôr prišiel do chovateľskej stanice Glennkenny Lívie Tolotti z Bernolákova párik z Dánska: Hashfan Outsider a Hashfan Victoria. Z importov treba na tomto mieste spomenúť Int. Ch. Bimwich Anthemiona a Bimwich Tamsin, ktorí boli dovezení Ľubicou Krejčiovou z Veľkej Británie. V priebehu existencie plemena welsh corgi pembroke na Slovensku bolo uskutočnených 29 vrhov a v súčasnosti uvádza plemenná kniha najvyššie číslo 133. Avšak v osemdesiatych rokoch došlo k zmene plemennej knihy zo Slovenského kynologického zväzu na Slovenskú kynologickú jednotu a kontinuita sa už nezachovala.


Počas spomínaných 25 rokov sa v chove okrem domácich psov použili aj zahraniční plemenníci a to nasledovné krvné línie:

- z Veľkej Británie: Spellbound Messenger, Ryslip Pulfin, Rivona Such Selection of Cinnonie, Salvenik Sweet Times,
Blaizewood High Stakes
- z Nórska: Siggen´s Orfeus
- z Poľska: Dziegel Lisiura
- z Rakúska: Colwyn Teqiula Sunrise a Colwyn Special Edition.

Rozvoj chovu plemena Welsh Corgi Cardigan začal až v 21 storočí. Do chovateľskej stanice Sarlan (Dr.Milan Pribilinec, Košice) bol importovaný z Poľska Int. Ch. Akbar Fest a dve sučky- jeho dcéra Born Fo Be Best Friend Gaucho a fínska Imago´s Very Nice Vamp. Boli zaznamenané 3 vrhy. Plemenná kniha registruje číslo 33.

Chov našich psov bol spočiatku zastrešený Klubom chovateľov kólií, šeltií a Welsh Corgi. Samostatný klub vznikol odčlenením v roku 1994. Každoročne organizuje klubovú špeciálnu CAC výstavu, dve bonitácie a vydáva klubové správy.

 

Na stiahnutie:  Welsh Corgi.doc (635,5 kB)